Mistic World


Gregorian to pochodzący z Anglii chór męski, w którego skład wchodzi 9 wokalistów i 3 instrumentalistów - muzyków sesyjnych.

Zespół powstał na początku lat 90. XX w. Początkowo nie odnosił większych sukcesów na rynku muzycznym. Do nielicznych należy zaliczyć wydanie albumu "Sadisfaction" w 1992 roku i kilku singli, między innymi "Once in a lifetine" i "So sad" w roku 1993. Jako ciekawostkę można wspomnieć fakt, że tekst "So sad" stanowiły fragmenty katolickich tekstów liturgicznych.

Sadisfaction
Okładka albumu "Sadisfaction" (reedycja CD)


Wydanie albumu "Sadisfaction" stało się powodem konfliktu między hamburskim producentem muzycznym Frankiem Petersonem a współpracującym z zespołem Enigma Michaelem Cretu, ponieważ Peterson wydał "sadisfaction" pod szyldem Gregorian za pieniądze Michaela Cretu, w dodatku bez jego wiedzy i zgody. Wówczas to Cretu zerwał jakiekolwiek kontakty z Petersenem i do dzisiaj obaj panowie się do siebie nie odzywają. Co ciekawe, na okładce "Sadisfaction" widnieją "podziękowania dla Michaela i Sandry".

Masters of Chant
Okładka albumu "Masters of Chant"


Fala sukcesów zaczęła się w roku 2000 - wtedy to, za namową Franka Petersena - zespół wydał album "Masters of chant". Był to zbiór modnych i znanych piosenek, zaśpiewanych w nowych, "gregoriańskich" aranżacjach. Album rozszedł się w liczbie ponad miliona egzemplarzy. Zespół, zachęcony sukcesem, wydał rok później drugi album, "Masters of chant - chapter two".

Już po opublikowaniu dwóch pierwszych płyt Frank Peterson, Carsten Heusmann, Jan-Eric Kohrs i Michael Soltau przygotowywali się do produkcji trzeciej części w roku 2003. Miały się na niej także znaleźć piosenki, które mogły zostać utrzymane w stylu chorału gregoriańskiego. Zarówno przy pierwszych płytach, jak i teraz kryterium wyboru jest proste: Gregorianie stosują wyłącznie siedem tonów. To znaczy w praktyce problemy. Wybór piosenek nie jest prosty, niewiadomo dokładnie jakie piosenki będą dobrze funkcjonowały w chorale gregoriańskim.

W roku 2004 wydany został kolejny album z serii "Masters of chant" - "Masters of chant chapter four", zaś w sierpniu 2005 do rąk fanów zespołu trafił kolejny krążek, odmienny od poprzednich pod względem brzmienia i ogólnego charakteru utworów "The Dark Side". Ujawniły się na nim rockowe aspiracje niektórych członków zespołu. Gregorianie wykonali na nim między innymi utwory takich zespołów, jak The Doors, Sisters of Mercy, Aphrodite's Child i wielu innych.

Gregorian


Ciekawostki:

  • Prócz "oficjalnej" wersji "So sad" istnieje także singiel zawierający kilka przeróbek tego utworu (radio version, poszerzoną o jedną zwrotkę extended version oraz przypominającą niektóre hity Enigmy wersję "monastery sex mix")

  • Przed wydaniem serii "Masters of chant" zespół Gregorian udzielał się na płytach innych wykonawców, takich jak Anna-Lena Strasse, Eve, Sarah Hellmann, Hepsibah, Anette Stangenberg, Marjan Shaki, Sarah Brightman i Amelia Brightman. Najbardziej Gregorianie "wspomogli" Sarę Brightman, z którą nagrali 15 utworów. Amelia Brightman śpiewa z Gregorianami do dziś, ostatnio wydała także solowy album (pod pseudonimem Violet), na którym również możemy usłyszeć Gregorian.

  • Sama Sarah Brightman wydała swego czasu kilka (!) wersji utworu "Once in a lifetime", z czego każda wersja jest zrobiona w innej aranżacji.

  • Istnieje także wydany oficjalnie przez Gregorian w 1991 roku winylowy singiel zawierający trzy wersje tego utworu.

  • Co prawda album "Sadisfaction" nie jest oficjalnie zaliczany do dyskografii Gregorian, jednak Frank Petersen w jednym z wywiadów zapytany o ten album stwierdził, iż faktycznie można go uznać za pierwszą płytę wydaną przez ten zespół.

  • Na płycie "Sadisfaction" chór słyszymy tylko w trzech utworach, w pozostałych słyszymy duet "Sisters of Oz" tworzony przez Sarę Brightman i Susanę Espelletę.

  • Gunther Laudahn, Frank Petersen, Thomas Schwarz i Mathias Meissner są jedynymi, którzy grają lub współpracują z Gregorian nieprzerwanie od 1991 roku.

  • W utworze "So sad" zamiast chóru Gregorian słyszymy... benedyktynów z Santo Domingo de Silos (Hiszpania). Frank Petersen wkleił fragmenty jednego z ich nagrań do podładu muzycznego.



  • OBECNIE ZESPÓŁ TWORZĄ:

    Chór męski w składzie: Lawrence White, Dan Hoadley, David Porter-Thomas, John Clucas, Robert Fardell, Christopher Tickner, Gerard O'Beirne, Richard Naxton, Matthew Minter, Richard Corlier
    Perkusja: Roland Peil
    Gitary: Jan-Eric Kohrs, Gunther Laudahn
    Głosów użyczają także: Amelia Brightman, Sarah Brightman, Susana Espelleta
    Skuteczni.pl | Sklep muzyczny Pasja | https://www.swiat-kobiet.pl/tag/urban-city/


    Niniejsza strona jest stroną fanowską, prowadzoną przez fanów zespołów Gregorian oraz Mistic, niepowiązaną z żadną wytwórnią płytową
    Błąd bazy danych: UPDATE command denied to user 'archiwumcgblogi'@'10.26.21.32' for table 'gregorian_sessions'
    Plik: /home/archiwumcg/misticworld.one.pl/smf/Sources/Load.php
    Linia: 2013